.

.

niedziela, 13 marca 2016

Paté z cielęcej wątróbki według kwestiasmaku.com

Dziś, po raz kolejny, postanowiłam przygotować kolejny z przepisów z mojej ulubionej kulinarnej strony - kwestiasmaku.com. 
Jako iż Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami postawiłam na domowe Pate, czyli pasztet, którym mam zamiar urozmaicić mój wielkanocny stół. 
NIEBO W GĘBIE! Tyle mogę powiedzieć. Po za kolejny nie zwiodłam się na przepisach pani Asi. 


Paté w oryginalnym przepisie zrobione jest z kurzej wątróbki. Ja, przez moje niedopatrzenie, zrobiłam go z wątróbki cielęcej i mimo wielu obaw - wyszło pysznie. Także dla tych, którzy mieliby popełnić ten sam problem co ja - nie martwcie się, wyjdzie pysznie!
Smak pasztetu jest lekko słodkawy, za sprawą gruszki i odrobiny whiskey, które się w nim znajdują.  

Paté jest bardzo dobre bez żadnych dodatków,  jednak ja postanowiłam uzupełnić moje kanapki domowymi ogórkami kiszonymi mojej mamy. Mmmm! 
Na kwestiasmaku.com poza ogórkami, jako dodatek występuje też konfitura żurawinowa, co mam zamiar sprawdzić w kolejnych dniach. 
Póki co jednak, odsyłam Was do oryginalnego przepisu i gorąco zachęcam do zaserwowania owego pysznego pasztetu na waszych wielkanocnych stołach! -->> Pate z kurzych wątróbek

Smacznego!

Kurczak zawinięty w szynkę Serano serwowany na czerwonej soczewicy z sosem pomidorowym

Czerwona soczewica to ostatnio mój ulubiony dodatek do zupy pomidorowej. Dziś postanowiłam sprawdzić czy w postaci dodatku do mięsa sprawdzi się równie dobrze. Nie zawiodłam się. Postawiłam na klasyczne połączenie, z sosem pomidorowym i wyszło super. 
Soczewica w sosie pomidorowym stanowiła u mnie dodatek do piersi kurczaka zwiniętej w szynkę Serano. Wszystko to dopieściłam listkami tymianku i serem gran padano. 
Całe danie wydawać by się mogło potrzebuje dużo czasu na przygotowanie - nic bardziej omylnego! Z zegarkiem w ręku zajęło mi to wszystko 25 min. 

Składniki: (2 porcje)
  • 2 średnie piersi z kurczaka
  • 4-6 plastrów szynki Serano
  • 1/2 łyżeczki granulowanego czosnku
  • 1/2 łyżeczki suszonego oregano
  • szczypta soli i pieprzu
  • 3 łyżki oleju
  • ok. 3/4 szklanki czerwonej soczewicy
  • 1 szklanka sosu pomidorowego ( u mnie passata) 
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 szklanki wody
  • szczypta soli, pieprzu
  • 1 łyżeczka suszonej bazylii
  • 1 łyżka oliwy 
  • świeże listki tymianku
  • garść starego gran padano  
Sposób przygotowania: 
Kurczaka posypuję przyprawami i zwijam w szynkę. Odkładam na bok. 
Płuczę dokładnie soczewicę na sitku w zimnej wodzie. W średniej wielkości garnku rozgrzewam oliwę na którą przeciskam czosnek. Po chwili dodaję sos pomidorowy i opłukaną soczewicę. Dodaję przyprawy i na koniec wodę. Gotuję według wskazówek czasowych na opakowaniu pod przykryciem. Ważne aby soczewica dobrze wchłonęła sos, a całość nie była za lejąca. 
Gdy soczewica jest prawie gotowa, na patelni rozgrzewam oliwę i obsmażam kurczaka z obydwu stron. Podduszam do gotowości przykrytego pokrywką. 

Ja postanowiłam zaserwować kurczaka na soczewicy. Na talerz nakładam soczewicę, na której układam mięso. Całość posypuję ścinkami sera gran padano i świeżymi listkami tymianku.

Smacznego!

Pęczak z kurczakiem i kalafiorem pod szpinakiem i sadzonym jajkiem

Wczoraj powitałam w mojej kuchni nowy składnik - pęczak, również znany jako kaszę jęczmienną. Od kiedy mieszkam w Szwajcarii miałam okazję jeść to dobrych kilka razy w mojej przedszkolnej stołówce ale jakoś nigdy mnie to nie urzekło. Aż do wczoraj. Ugotowana po mojemu, z domieszką intensywnych przypraw bardzo mi zasmakowała. I co mnie cieszy najbardziej - kolejny zdrowy dodatek zamiast ziemniaków bądź ryżu. 

Pęczak sam w sobie ma bardzo delikatny smak, co pozwala na serwowanie go z różnymi, bardziej dominującymi składnikami. U mnie były to kurczak, kalafior, świeży szpinak i jajko. Postawiłam na przyprawy wschodu, czyli kurkumę, szczyptę mieszanki indyjskiej oraz klasycznie czosnek i suszony cząber. Odpowiednio intensywny smak ani nie palił podniebienia ostrością ani nie przyprawiał o mdłości.

Kolejna zaletą kaszy jęczmiennej jest szybkość jej przygotowania - potrzebuje ok. 20 min gotowania w bulionie lub na patelni z sosem lub wodą i już!



Składniki: (2 duże porcje)
Pęczak:
Ok. 100g pęczaka
1/2 łyżeczki granulowanego czosnku lub 1 posiekany mały ząbek
Szczypta soli
1/2 łyżeczki mixu indyjskich przypraw (mój z Lidla) 
1/2 łyżeczki suszonego lubczyku
1 łyżeczka siemia lnianego
200ml wody
Kurczak:
150g
1/2 łyżki kurkumy 
1/2 łyżki mixu indyjskich przypraw
Szczypta chilli 
Szczypta soli
Szczypta pieprzu
Dodatkowo:
4 różyczki kalafiora
2 jajka
8 liści świeżego szpinaku
2 łyżki śmietany 

Sposób przygotowania:
Zaczynam od kurczaka, którego kroje na mniejsze kawałki i przyprawiam. Przygotowane mięso przykrywam folią spożywczą i odkładam na ok. 30 min do lodówki aby nieco nasiąknęło przyprawami. 
Następnie gotuję kaszę pęczak według wskazówek na opakowaniu razem z moimi dodatkami. W osobnym, małym garnuszku gotuję kalafior - ok. 6-7 min, tak by był al dente. 
Gdy kasza i kalafior są już gotowe, wyciągam z lodówki kurczaka i smażę go na dużej patelni, na rozgrzanej oliwie. Gdy kurczak jest już podsmażony, dodaję do niego odcedzoną kaszę, kalafior , szpinak i śmietanę. Wszystko gotuję razem ok. 2 - 3 minut, doprawiam jeśli potrzeba.
Nastawiam piekarnik na 150st. 
Gdy całość jest gotowa, przekładam mix z patelni do dwóch żaroodpornych misek, na górę rozbijam jajko i wkładam do nagrzanego piekarnika. Aby jajko się ścięło potrzeba ok. 5 min, dlatego ja po prostu zostaję w okolicy piekarnika, tak aby trafić na właściwy moment, gdy żółtko jest jeszcze płynne a białko już ścięte. Gdy to nastąpi, wyciągam miseczki z piekarnika.
Całość posypuję posiekaną cebulką/szczypiorkiem przed podaniem.
Smacznego!


Pierożki wonton z bulionem miso

Pierożki wonton uwielbiam odkąd spróbowałam je w jednej z azjatyckich knajpek w moim mieście. Jadłam je już smażone, gotowane, z warzywami, z mięsem, podawane jako przystawkę i część dania głównego. Najbardziej lubię jednak te mięsne, podawane jako dodatek do bulionu sojowego lub bulionu z pastą miso.


W moim przepisie króluje, oczywiście poza mięsem, aromatyczny imbir oraz czosnek. Taka kombinacja świetnie współgra z lekko pikantnym bulionem. Zupa jest sycąca, rozgrzewająca i niezwykle aromatyczna. 

Składniki: na ok. 25 pierożków
Ciasto:
120g mąki pszennej
50ml wrzątku
1 łyżeczka zimnej wody
1 łyżka oleju o delikatnym smaku 

Farsz:
250g mięsa mielonego
2 ząbki czosnku
Kawałek imbiru wielkości kciuka (już obranego)
2 łyżczka sosu rybnego
1 łyżeczka oleju o delikatnym smaku
2 łyżeczki sosu sojowego
2 łyżeczki octu ryżowego
1 łyżeczka posiekanej zielonej cebulki
1 łyżeczka posiekanej kolędry

Bulion warzywny:
1 marchew
Pół małego selera
1 mała cebula
1 por
1 pietruszka
1 duży ząbek czosnku
Kawałek papryczki chilli bez nasion (1cm-2cm)
Kawałek trawy cytrynowej
Kawałek imbiru o wielkości kciuka
1 łyżka oliwy
5 ziaren ziela angielskiego
1 liść laurowy
1 łyżeczka sosu sojowego/rybnego
Woda (1,5l)
1 łyżeczka pasty miso

Sposób przygotowania:
Wszystkie warzywa obrać, włożyć do garnka, zalać wodą i oliwą. Gotować ok. 50 min, aż warzywa porządnie zmiękną. Na koniec dodać sos sojowy, który ma za zadanie zastąpić sól. Bulion odcedzić, przelać z powrotem do garnka, dodać pastę miso i mieszać do całkowitego rozpuszczenia.

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy wrzątek, wodę oraz olej i wszystko mieszamy łyżką. Miskę przykrywamy folią i odstawiamy na 10min. W tym czasie w drugiej misce mieszamy wszystkie składniki farszu. Wracamy do ciasta. Ciasto dokładnie ugniatamy ok. 4-5 min, następnie zawijamy w folię na 5 min i odkładamy. Po upływie 5 minut, ciasto dzielimy na 4 części. Bierzemy pierwszą i rozwałkowujemy na lekko podsypanej mąką stolnicy. Ciasto powinno być cienkie. Z ciasta wykrawamy kółka i wypełniamy je małą łyżeczką farszu. Formujemy w dowolny kształt, może być taki jak nasze pierogi albo uszka, u mnie akurat takie sakiewki. 
 
Gotowe pierożki przykrywamy ręcznikiem kuchennym aby nie    przesuszyły się. Gdy wszystkie są gotowe, wrzucamy do gotującej się wody z oliwą i solą, po ok. 8 pierożków na 8 min. Gotujemy pod przykryciem. 
Podajemy z ciepłym bulionem miso, posypane sezamem, posiekaną cebulką i suszonym chilli.
Smacznego!