.

.

niedziela, 15 listopada 2015

Pierogi ruskie

Tradycje lepienia pierogów najczęściej wynosi się z domu. Lepi się je z babcią, mamą, caaałą rodziną. U mnie niestety tak nie było. Jednak nigdy nie stało to na przeszkodzie by samej się tego nauczyć. :)
Mieszkając za granicą brakuje mi wielu polskich smaków. Nie ma tu pysznych kiełbas, kabanosów, twarożku czy właśnie pierogów. Dlatego umiejętność przyrządzenia sobie czegoś "domowego" samej, daje mi w mojej prywatnej kulinarnej skali +50 do dumy i tak zwanego skilla!

Do przygotowania swoich pierwszych pierogów z pomocą przyszła mi strona kwestiasmaku.com. Tam znalazłam niezawodny i bardzo prosty przepis na ciasto do pierogów. Również dzięki tej stronie postanowiłam zrobić pierogi ruskie. Akurat tak się złożyło, że polski twarożek był w domu - więc nic tylko brać się do roboty! 


Składniki:

ciasto: (na 40 pierogów)
  • 300g mąki pszennej
  • 200ml gorącej przegotowanej wody
  • 25g masła
  • szczypta soli
farsz:
  • 250g ziemniaków
  • 250g twarożku tłustego
  • 1/2 cebuli
  • szczypta soli i pieprzu
  • tłuszcz
 -->>Dla mieszkających zagranicą: przy drugim podejściu musiałam kombinować, gdyż twarożek się skończył. Zastąpiłam twarożek fetą oraz 2 łyżkami Quarku, czyli tak jakby twarożku już ze śmietaną. Smakowo wyszło podobnie, dla balansu można dodać ciut więcej ziemniaków, np. 300g ziemniaków, 200g fety. 


Sposób przygotowania:
W gorącej wodzie roztopić masło, a następnie dodać do miski w której znajduje się przesiana mąka. Dodać szczyptę soli i zagnieść na gładką masę. Zawinąć w folię i odłożyć na 30 min. 

Ziemniaki obrać, pokroić w drobną kostkę (wtedy szybciej się gotują) i ugotować w osolonej wodzie. Ostudzić je, a następnie rozgnieść jak do pure ale bez jakiegokolwiek tłuszczu! Cebulkę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na maśle. W misce rozgnieść dokładnie twarożek widelcem (ten kto ma maszynkę do mielenia mięsa, może ją zastosować), dodać rozgniecione ziemniaki, cebulkę, pieprz. Dobrze wymieszać. 

Przed lepieniem warto dobrze się przygotować. Znaleźć miejsce na gotowe pierogi, najlepiej stolnicę. Oprószyć ją mąką i obok przygotować czysty ręcznik kuchenny, którym przykryte będą ulepione pierogi. Blat na którym będziemy lepić pierogi dokładnie wymyć i również oprószyć mąką. Warto też mieć przygotowaną małą miseczkę z wodą na zwilżanie palców.
Ciasto podzielić na 4 części. Pozostałe 3 części zakryć aby ciasto nie wyschło. Rozwałkować pierwszą część na bardzo cienko, wykroić kółka. Farsz nakładać małą łyżeczką, na środku ciasta i sklejać. Gdy ciasto nie klei się, zwilżyć palce wodą i dociskać w miejscach gdzie się rozwarstwiły. 

 
 Gotowe pierogi układać na stolnicy i przykrywać szmatką. Gotować aż do wypłynięcia w osolonej wodzie z odrobiną tłuszczu (oliwa,masło).

Ja moje pierogi podaję zawsze ze stopionym smalcem mojej mamy. Smalec można zastąpić stopionym boczkiem, podsmażoną cebulką lub łyżką śmietany. 

Smacznego!

P.S. Pierogi można też bez problemu zamrozić. Mi nie pierwszy raz ratowały życie w kryzysowych sytuacjach, gdy lodówka pusta albo chęci do gotowania tyle co nic. :) 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz