.

.

niedziela, 13 marca 2016

Pęczak z kurczakiem i kalafiorem pod szpinakiem i sadzonym jajkiem

Wczoraj powitałam w mojej kuchni nowy składnik - pęczak, również znany jako kaszę jęczmienną. Od kiedy mieszkam w Szwajcarii miałam okazję jeść to dobrych kilka razy w mojej przedszkolnej stołówce ale jakoś nigdy mnie to nie urzekło. Aż do wczoraj. Ugotowana po mojemu, z domieszką intensywnych przypraw bardzo mi zasmakowała. I co mnie cieszy najbardziej - kolejny zdrowy dodatek zamiast ziemniaków bądź ryżu. 

Pęczak sam w sobie ma bardzo delikatny smak, co pozwala na serwowanie go z różnymi, bardziej dominującymi składnikami. U mnie były to kurczak, kalafior, świeży szpinak i jajko. Postawiłam na przyprawy wschodu, czyli kurkumę, szczyptę mieszanki indyjskiej oraz klasycznie czosnek i suszony cząber. Odpowiednio intensywny smak ani nie palił podniebienia ostrością ani nie przyprawiał o mdłości.

Kolejna zaletą kaszy jęczmiennej jest szybkość jej przygotowania - potrzebuje ok. 20 min gotowania w bulionie lub na patelni z sosem lub wodą i już!



Składniki: (2 duże porcje)
Pęczak:
Ok. 100g pęczaka
1/2 łyżeczki granulowanego czosnku lub 1 posiekany mały ząbek
Szczypta soli
1/2 łyżeczki mixu indyjskich przypraw (mój z Lidla) 
1/2 łyżeczki suszonego lubczyku
1 łyżeczka siemia lnianego
200ml wody
Kurczak:
150g
1/2 łyżki kurkumy 
1/2 łyżki mixu indyjskich przypraw
Szczypta chilli 
Szczypta soli
Szczypta pieprzu
Dodatkowo:
4 różyczki kalafiora
2 jajka
8 liści świeżego szpinaku
2 łyżki śmietany 

Sposób przygotowania:
Zaczynam od kurczaka, którego kroje na mniejsze kawałki i przyprawiam. Przygotowane mięso przykrywam folią spożywczą i odkładam na ok. 30 min do lodówki aby nieco nasiąknęło przyprawami. 
Następnie gotuję kaszę pęczak według wskazówek na opakowaniu razem z moimi dodatkami. W osobnym, małym garnuszku gotuję kalafior - ok. 6-7 min, tak by był al dente. 
Gdy kasza i kalafior są już gotowe, wyciągam z lodówki kurczaka i smażę go na dużej patelni, na rozgrzanej oliwie. Gdy kurczak jest już podsmażony, dodaję do niego odcedzoną kaszę, kalafior , szpinak i śmietanę. Wszystko gotuję razem ok. 2 - 3 minut, doprawiam jeśli potrzeba.
Nastawiam piekarnik na 150st. 
Gdy całość jest gotowa, przekładam mix z patelni do dwóch żaroodpornych misek, na górę rozbijam jajko i wkładam do nagrzanego piekarnika. Aby jajko się ścięło potrzeba ok. 5 min, dlatego ja po prostu zostaję w okolicy piekarnika, tak aby trafić na właściwy moment, gdy żółtko jest jeszcze płynne a białko już ścięte. Gdy to nastąpi, wyciągam miseczki z piekarnika.
Całość posypuję posiekaną cebulką/szczypiorkiem przed podaniem.
Smacznego!


Pierożki wonton z bulionem miso

Pierożki wonton uwielbiam odkąd spróbowałam je w jednej z azjatyckich knajpek w moim mieście. Jadłam je już smażone, gotowane, z warzywami, z mięsem, podawane jako przystawkę i część dania głównego. Najbardziej lubię jednak te mięsne, podawane jako dodatek do bulionu sojowego lub bulionu z pastą miso.


W moim przepisie króluje, oczywiście poza mięsem, aromatyczny imbir oraz czosnek. Taka kombinacja świetnie współgra z lekko pikantnym bulionem. Zupa jest sycąca, rozgrzewająca i niezwykle aromatyczna. 

Składniki: na ok. 25 pierożków
Ciasto:
120g mąki pszennej
50ml wrzątku
1 łyżeczka zimnej wody
1 łyżka oleju o delikatnym smaku 

Farsz:
250g mięsa mielonego
2 ząbki czosnku
Kawałek imbiru wielkości kciuka (już obranego)
2 łyżczka sosu rybnego
1 łyżeczka oleju o delikatnym smaku
2 łyżeczki sosu sojowego
2 łyżeczki octu ryżowego
1 łyżeczka posiekanej zielonej cebulki
1 łyżeczka posiekanej kolędry

Bulion warzywny:
1 marchew
Pół małego selera
1 mała cebula
1 por
1 pietruszka
1 duży ząbek czosnku
Kawałek papryczki chilli bez nasion (1cm-2cm)
Kawałek trawy cytrynowej
Kawałek imbiru o wielkości kciuka
1 łyżka oliwy
5 ziaren ziela angielskiego
1 liść laurowy
1 łyżeczka sosu sojowego/rybnego
Woda (1,5l)
1 łyżeczka pasty miso

Sposób przygotowania:
Wszystkie warzywa obrać, włożyć do garnka, zalać wodą i oliwą. Gotować ok. 50 min, aż warzywa porządnie zmiękną. Na koniec dodać sos sojowy, który ma za zadanie zastąpić sól. Bulion odcedzić, przelać z powrotem do garnka, dodać pastę miso i mieszać do całkowitego rozpuszczenia.

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy wrzątek, wodę oraz olej i wszystko mieszamy łyżką. Miskę przykrywamy folią i odstawiamy na 10min. W tym czasie w drugiej misce mieszamy wszystkie składniki farszu. Wracamy do ciasta. Ciasto dokładnie ugniatamy ok. 4-5 min, następnie zawijamy w folię na 5 min i odkładamy. Po upływie 5 minut, ciasto dzielimy na 4 części. Bierzemy pierwszą i rozwałkowujemy na lekko podsypanej mąką stolnicy. Ciasto powinno być cienkie. Z ciasta wykrawamy kółka i wypełniamy je małą łyżeczką farszu. Formujemy w dowolny kształt, może być taki jak nasze pierogi albo uszka, u mnie akurat takie sakiewki. 
 
Gotowe pierożki przykrywamy ręcznikiem kuchennym aby nie    przesuszyły się. Gdy wszystkie są gotowe, wrzucamy do gotującej się wody z oliwą i solą, po ok. 8 pierożków na 8 min. Gotujemy pod przykryciem. 
Podajemy z ciepłym bulionem miso, posypane sezamem, posiekaną cebulką i suszonym chilli.
Smacznego!


niedziela, 10 stycznia 2016

Świąteczna choinka z ciasta francuskiego i nutelli

U mnie świąteczne przepisy jak zwykle po świętach. Tym razem przedstawiam kolejny internetowy przepis, który znalazłam gdzieś w czeluściach 9gaga lub demotywatorów - choinka z ciasta francuskiego i nutelli. 
Co mnie w niej urzekło? Przede wszystkim kształt, prostota wykonania i efekt końcowy, który zachwyca wszystkich :) O smaku nic więcej pisać nie muszę, bo ten kto uwielbia rogaliki z czekoladą, może już teraz wyobrazić sobie jej smak.

Składniki: 

  • 2 płaty ciasta francuskiego
  • 2 łyżki nutelli
  • garść płatków migdałów  
  • garść drobno mielonych mielonych migdałów
  • 1 żółtko  
Sposób przygotowania: 
Ważne aby ciasto było bardzo zimne, więc nie warto wyciągać go wcześniej z lodówki. 
Piekarnik nagrzewamy według wskazówek na opakowaniu ciasta francuskiego.
Kładziemy jedno ciasto na drugim i wycinamy równe choinki oraz ich boki kroimy w paski poziome ok. 2 cm z przerwą pionową 1,5cm pomiędzy.  
Nutellę przekładamy do szklanki, którą wkładamy do rondelka z wodą i podgrzewamy aż nutella stanie się bardziej płynna. 
Jedną choinkę przekładamy na papier do pieczenia i układamy ją bezpośrednio na blaszy. Gdy czekolada jest odpowiednio płynna, smarujemy dokładnie całą choinkę nutellą. Następnie posypujemy mielonymi orzechami. Na górze układamy drugą choinkę i zawijamy boki tak jak na zdjęciu.
Gdy wszystkie boki są zawinięte, całość dokładnie posmarować żółtkiem i posypać płatkami migdałów.

Tak przygotowaną choinkę wkładamy do piekarnika na ok. 10 - 15 minut. 

Po upieczeniu, od razu gotowa do spożycia.
Smacznego!:)

Wytrawne muffinki śniadaniowe

Na niedzielne śniadania zawsze daję sobie dużo więcej czasu. Gdy późno wstaję, wbrew niedzielnym zasadom wyniesionym z domu, pozwalam sobie poprzesuwać czas posiłków. I tak, śniadanie jedzone około 11, ma być sycące i ciepłe. Ostatnio w końcu wzbogaciłam się o blachę do babeczek, więc nie mogłam jej nie wykorzystać. Dzięki temu powstały przepyszne, sycące muffinki śniadaniowe.
W mojej babeczek, królują hiszpańsko - włoskie smaki, czyli słoność szynki serano, pikanteria kiełbaski chorizo i aromatyczne gran padano. Wszystko to przykryte mieszanką jajeczną tworzy niezwykle sycące danie.

Składniki: (na 6 muffinek)
  • 6 plastrów szynki serano
  • 3 duże plastry sera np. gouda, cheddar, itp.
  • 2 łyżki startego gran padano
  • 4 grube plastry chorizo pokrojone w kosteczki
  • 4 jajka
  • szczypiorek 
  • przyprawy: pieprz, oregano, bazylia. 
  • 1 łyżka mąki
  • szczypta sody oczyszczonej
  • rama culinesse (bądź jakikolwiek inny tłuszcz) 
  • bagietka 
  • pomidory lub rzodkiewki do podania 
  

Sposób przygotowania: 
Piekarnik rozgrzać do 180st, na grzałkę góra dół. Blachę do muffinków wysmarować tłuszczem (tylko 6 wgłębień, które będą nam potrzebne).
Na spód włożyć szynkę serano, tak by tworzyła koszyczek. Na szynkę położyć mały plaster sera (połówkę z 1 dużego plastra).
W miseczce dokładnie wymieszać jajka z mąką, szczyptą sody, przyprawami, chorizo i drobno posiekanym szczypiorkiem. Mieszankę równo podzielić między 6 muffinek. 
Całość włożyć do piekarnika na 10 min.
Bagietkę pokroić na mniejsze kawałki i podgrzać w tosterze, sandwiczu lub piekarniku. 
Pomidory lub rzodkiewkę pokroić w cząstki, oprószyć solą i odrobiną posiekanego szczypiorku. 


Ważne, aby wszystko położyć w miarę w tym samym czasie na talerzu, aby nic nie ostygło przed zjedzeniem.
Smacznej uczty! :)